Matryca matowa czy błyszcząca?

Stoisz przed wyborem laptopa. Jednym z parametrów, który musisz wybrać jest rodzaj matrycy. Matowa czy błyszcząca? Która lepsza? Którą wybrać?

Przeczytaj post i dowiedz się, która matryca sprosta Twoim oczekiwaniom.

Przed zakupem laptopa warto dłużej zastanowić się nad wyborem matrycy, ponieważ to ona będzie decydować o rozdzielczości ekranu, odwzorowaniu rzeczywistości, nasyceniu kolorów.

Na początek krótka charakterystyka obu rodzaju matryc.  Pierwsza, matryca matowa jest pokryta powłoką antyodblaskową, co pozwala na zapobieganie odbłyskom. Ten rodzaj matrycy nie jest męczący dla wzroku. Idealnie nadaje się do oglądania obrazu w jasnym pomieszczeniu z kilkoma rodzajami różnych źródeł światła tj żarówka, światło słoneczne i inne. Matryca matowa sprawdzi się w sytuacji gdy laptop jest używany:

  • w celach biznesowych
  • w terenie
  • na spotkaniach biznesowych
  • w pracy biurowej
  • w każdym miejscu przy zmiennych warunkach oświetlenia np. w pociągu.

W związku z tym ten rodzaj matrycy jest montowany w laptopach poleasingowych, ponieważ bardzo dobrze sprawdza się w profesjonalnym użytku, a także wśród najbardziej wymagających klientów.

Minusem matowej matrycy jest to, że powłoka antyodblaskowa daje gorsze kontrasty oraz słabsze nasycenie kolorów.

Drugi rodzaj, matryca błyszcząca, określana jako matryca Glare, doskonale oddaje nasycenie i odwzorowanie kolorów. Dobrze oddaje kolor czerni oraz zapewnia dobre wrażenia wizualne podczas użytkowania multimediów. Jednak na ekranie z błyszczącą matrycą przy zmiennym oświetleniu tworzy się efekt lustra – na ekranie widzimy własne odbicie oraz odbicie otoczenia. Matryce błyszczące bywają męczące dla wzroku. Są jednak bardziej odporne na uszkodzenia w porównaniu do matryc matowych.

Mimo kilku wad matryce błyszczące sprawdzą się wśród użytkowników, którzy wykorzystują laptop głownie w celu:

  • domowego użytkowania: oglądanie filmów, zdjęć, korzystanie z Internetu
  • gamingowym,  ze względu na wysokie kontrasty oraz nasycone kolory (do grywania w dzień, w terenie i w warunkach zmiennego oświetlenia najlepiej wybrać laptopa z matrycą matową)

Wybór odpowiedniego rodzaju matrycy ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o komfort użytkowania i zależy głównie od przeznaczenia laptopa. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę nasze indywidualne potrzeby, co do użytkowania laptopa.